Zadania na maj

Uwaga! Rozwiązanie zadania musi zawierać: obliczenia lub objaśnienia (może to być rysunek) i odpowiedź. Jeśli zadanie zawiera więcej rozwiązań należy w odpowiedzi uwzględnić wszystkie lub podać liczbę!

Zadanie 1

W pewnej szkole dziewczęta stanowią 55% uczniów, a 13% dziewcząt i 17% chłopców z tej szkoły uczy się w klasach szóstych. Czy w klasach szóstych jest więcej dziewcząt czy chłopców?
Zadanie 2.
Na koniec wyścigu, zawodnicy zostali sklasyfikowani według kolejności przybycia na metę.
Uwaga, nie było miejsc ex-aequo! W nagrodę każdy otrzymał koszulkę z wydrukowanym miejscem przybycia na metę. Cyfra 1 została wydrukowana 100 razy.
Ilu zawodników otrzymało koszulki?
Zadanie 3.
Dorosła stonoga wkłada but na jedną ze swych nóg w ciągu 1 sekundy. Tyle samo czasu potrzebuje na włożenie buta na 1 nóżkę swego dziecka-stonogi Z kolei dziecko-stonoga wkłada but na jedną swoją nóżkę w ciągu 2 sekund. Rodzina stonóg składa się z ojca, matki i trojga dzieci. Po pobudce gdy wszystkie stonogi są bez butów, na sygnał dany przez ojca wkładają je, przy czym rodzice mogą pomagać w tej czynności swym dzieciom. Żadna stonoga nie może wkładać jednocześnie 2 butów; dziecko stonoga może być równocześnie obsługiwane przez rodziców.
Ile najmniej sekund potrzebuje rodzina stonóg na włożenie wszystkich butów?
Uwaga: zakładamy, że każda stonoga ma rzeczywiście ... 100 nóg.

Rozwiązania przesyłamy na adres e-mail   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w temacie wpisujemy „Internetowa Liga Zadaniowa - maj” lub przekazujemy nauczycielowi matematyki do dnia  31 maja 2016r.

Zadania na kwiecień 2016 rozwiązania kwiecień 2016
zadania na marzec 2016 rozwiązania marzec 2016